45 Epson görüntüleme ürünleri artık sürdürülebilirlik için TCO Certified sertifikasını taşıyor

Epson projeksiyonları sürdürülebilirlik testini geçiyor

45 Epson görüntüleme ürünleri artık sürdürülebilirlik için TCO Certified sertifikasını taşıyor

Epson bugün, eğitim ve kurumsal sektörlerin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanan projeksiyon ürünlerinden 45'inin, küresel, üçüncü taraf sürdürülebilirlik sertifikası TCO Certified'a göre sertifikalı olduğunu duyurdu. Bu, merkezi İsveç'te yer alan bir sivil toplum kuruluşunun sahip olduğu TCO Development tarafından yönetiliyor.

Ürünlerin, sertifikalı olması için, kullanım ömrü boyunca sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik açısından kriterleri (imalat, kullanım ve ürün ömrü sonu) karşılamaları gereklidir. Kriterler, yüksek kalite, kullanım esnasında enerji verimliliği ve kullanım ömrünün uzun olmasının yanı sıra fabrika çalışma koşulları, tehlikeli maddelerin azaltılması gibi alanları kapsar. Tüm kriterlere uygunluk, sertifikasyon sürecinin hem öncesinde hem de sonrasında bağımsız olarak doğrulanır. Yani, alıcılar, satın aldıkları ürünlerin kullanım ömürleri boyunca tüm kriterlere uygun olduğuna dair güven hissederler.

Epson, projeksiyon alanında küresel pazar lideridir ve bu, son 16 yıl boyunca böyle olmuştur. Projeksiyonlara dahili olarak yerleştirilen, LCD paneller ve lambalar gibi tüm temel teknolojiler Epson tarafından tasarlanıp üretilir; bu da, Epson'un, her bileşen parçasının en yüksek sosyal, çevresel ve kurumsal sorumluluk standartlarına göre üretildiğinden emin olmasını sağlar. 

Niclas Rydell, TCO Certified direktörü bu durumu şöyle açıklıyor: “Hedefimiz, daha sürdürülebilir ürünler geliştirmek için elektronik endüstrisini sürekli olarak yönlendirmek. Şimdi sürdürülebilirlik üzerinde daha fazla durulması çağrısında bulunan satın alma yönergeleriyle, AB'de olanlar gibi, projeksiyon alıcıları, talep ettiği görüntü performansından taviz vermeden çevre ve sosyal hedefleri karşılamaya yardımcı olmak için TCO Certified'ı bir araç olarak kullanabilirler.

“TCO Certified, sürdürülebilirlik konusunda markalara kesintisiz bir gelişim platformu da sunar. Epson, sertifikasyonun parçası olarak, üretim tesislerini bağımsız incelemeye açtı; artık, bunun ardından yıllık kapsamlı nokta kontrolleri ve risk esaslı değerlendirmeler gelecek.” 

“Projeksiyon görüntüleme ürünlerimize artık TCO Certified verildiği için memnuniyet duyuyoruz,” Henning Ohlsson, Epson Kurumsal Sosyal Sorumluluk direktörü. “Epson'un, ürünleri için en yüksek kalite standartlarını elde etmeye adanmışlığı, imalatımızın çoğunu şirket içinde ürettiğimiz anlamına geliyor; bu da, üretimden teslimata kadar tüm imalat döngüsü boyunca çalışma uygulamalarını kontrol etmeyi kolaylaştırıyor. Buna ek olarak, performansı azaltmaksızın çevreye olan etkiyi minimuma düşüren kompakt, enerji tasarruflu ürünler tasarlamak için çaba sarf ediyoruz 

“Dünyanın taşıma kapasitesinin sınırlı olduğu bilinci ve çevreye verilen zararı azaltmada herkese görev düştüğü inancıyla Epson CO2 emisyonlarını tüm ürün ve hizmetlerinin tüm yaşam döngüsü boyunca 2050 senesi itibarıyla %90 azaltmış olmayı amaçlıyor.”

Epson görüntüleme ürünleri ve çevre

Epson görüntüleme ürünleri çevresel ayak izini azaltmak ve hem görüntüleri yansıtırken hem de beklemedeyken güç tüketimini minimuma düşürmek için tasarlandı. Bu teknoloji, enerji tasarruflu basit bir tasarımı ve ECO menüsünün üzerinde güç tasarrufu seçeneklerini içerir ve projeksiyon beklemedeyken, Ultra Düşük Parlaklık modu, ünite yansıtma yapmazken güç tüketimini azaltır.

Yeni geliştirilen Işık Dengeleyici işlevi, lamba parlaklığını yansıtılan görüntüye göre ayarlar. Karanlık görüntüler yansıtılırken güç tüketimi %27 kadar azaltılır ve tüm Epson projeksiyonları, lambanın ömrünü uzatmak ve görüntüleme sırasında güç tüketimini dörtte birden fazla düşürmek için tasarlanan ECO modu ile donatılmıştır.

Elektronik parçalar, imalat sırasında insan hakları ihlalleri açısından geniş çapta bir risk kategorisi olarak tanınır; alıcıların bunu kendi başlarına değerlendirmeleri neredeyse imkansızdır. IT alıcıları tarafından bilgisayar donanımları için uzun süredir kullanılan TCO Certified, AV alıcılarının, satın aldıkları projeksiyonların adil şartlar altında üretildiğini doğrulamasının temel bir yoldur. Satın alma sözleşmelerinde TCO Certified sertifikasını belirterek, sosyal ve çevresel sorumluluk geçmişlerini iyileştirmeleri için endüstriye de doğrudan nüfuz edebilirler.

İmalat aşamasında Epson sosyal sorumluluğu

Epson, imalat süreçlerini şirket içinde yönetir; bu da, çalışma uygulamalarını kontrol etmeyi ve imalat sürecinde yüksek sosyal sorumluluk standartlarını desteklemeyi kolaylaştırır. Epson tedarikçileri, Epson’un katı ‘Davranış Kuralları’ kriterlerine de uymalıdır ve düzenli olarak kontrol edilirler ve gerekli herhangi bir iyileştirme derhal uygulanmalıdır.

Epson, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından oluşturulan standartlara bağlıdır ve onların ötesine geçer 1; çocuk emeğinin kullanımını yasaklamak ve minimum istihdam yaşından emin olmak bunlara dahildir. Epson, tüm fabrikalarında minimum çalışma yaşı olarak on sekizde ısrar ederek (ILO ölçütü on altıdır) ve her çalışanın, fazla mesai fırsatları dahil düzenlenmiş çalışma saatlerine sahip bir sözleşmesinin olmasını sağlayarak ILO standartlarının ötesine geçer. Ayrıca Epson ortalama maaşların üzerinde ödeme yapar.

TCO Certified Hakkında

TCO Certified, IT ürünleri için, 25 yılı aşkın bir süre önce kurulmuş küresel bir sürdürülebilirlik sertifikasıdır. Kriterler sosyal sorumluluğa sahip imalatı, çevreyi, kullanıcı sağlığını, güvenliği ve ergonomik tasarımı içerir. Tüm kriterler, imalat, kullanım ve ürün ömrü aşamalarını kapsayan, bir ömür döngüsü perspektifinden hareketle geliştirilmiştir. Sertifikalı ürün modellerinin ve imalat tesislerinin uyumluluğu bağımsız olarak doğrulanmıştır. Sertifika, sekiz ürün kategorisini kapsar: ekranlar, notebook'lar, tabletler, akıllı telefonlar, masaüstü bilgisayarlar, hepsi bir arada PC'ler, projeksiyonlar ve kulaklıklar. TCO Certified ISO 14024 uyarınca Tip 1 Eko etiketidir .

1. ILO 1919'da kurulmuştur; devletlerle, işverenlerle ve 187 eyaletten çalışan temsilcisiyle, onaylanan işçilik standartları oluşturmak, erkekler ve kadınlar için insani çalışma standartlarını desteklemek üzere programlar geliştirmek için o günden beri çalışmaktadır. ILO, şirketlerin bağlı kalması gereken sekiz temel kural geliştirmiştir. Bu kurallar, minimum 16 olan istihdam yaşıyla, çocuk emeğinin kullanımını yasaklamanın yanı sıra personelin serbestçe örgütlenmesine ve eşit ödemeye de fazlasıyla ağırlık verir.