Dünyanın İlk Kuru İşleme Ofis Kağıt Geri Dönüşüm Sistemi Avrupa'ya Geliyor

PaperLab, kuru işlemeyle atık kağıtları yazdırılabilir ofis kağıtlarına dönüştürerek ofiste geri dönüşümde devrim yapıyor

Global teknoloji lideri ve yenilikçisi Epson, önümüzdeki yıl dünyada bir ilk olan 1kuru işleme ofis kağıt geri dönüşüm sistemi PaperLab'i Avrupa'da ilk kez görücüye çıkartıyor. PaperLab, güvenli bir şekilde yok edilmiş atık kağıttan 2kuru bir işlemle 3yeni kağıt üretebiliyor ve günde binlerce sayfa geri dönüşümlü kağıt üretebiliyor.

PaperLab, gizli bilgilerin güvenli bir şekilde yok edilmesinin yanı sıra çevreyle dost, eko-verimli ve sürdürülebilir bir şekilde kağıtları geri dönüştürmek isteyen kuruluşlar için idealdir. PaperLab, Avrupa'da ilk kez CeBIT'te (Hannover, 20-24 Mart), Epson’un yenilikçi, etkin, kompakt ve yüksek hassasiyetli iş yeri teknolojilerini içeren büyük sergisinin bir parçası olarak görücüye çıkacaktır.

Epson’un global başkanı Sayın Minoru Usui CeBIT'e katılarak, Epson’un iş yerleri için tasarlanan en yeni teknolojilerinin yanı sıra PaperLab sunumunu gerçekleştirecektir. Sayın Usui ayrıca, iş yerindeki teknolojinin geleceği hakkında bir konuşma yapacak ve Epson teknolojisinin ve gelecek vizyonunun iş yerlerini nasıl geliştireceğini ve insanların yaşam kalitesini nasıl artırabileceğini açıklayacaktır.

Sayın Usui şu yorumda bulunmuştur: "Kuru bir işleme kullanan dünyanın ilk ofis kağıt geri dönüşüm sistemi olan PaperLab'ı sunmaktan ötürü gurur duyuyorum. PaperLab, güvenli bir şekilde yok edilmiş atık kağıttan yeni kağıt üretebilir ve günde binlerce sayfa geri dönüşümlü kağıt üretebilir.

"Geçen yıl Japonya'da piyasaya sürülen PaperLab'ın satışına 2018 yılının sonbahar aylarında Avrupa'da başlayacağız. Amacımız müşterilerimizin PaperLab tarafından geri dönüştürülen kağıtları kullanarak yüksek hızlı mürekkep püskürtmeli yazıcılardan yararlanabileceği yeni bir ofis baskı ekosistemi oluşturmaktır. PaperLab, gizli bilgilerin güvenli bir şekilde yok edilmesini ve kağıtları sürdürülebilir bir işlemle geri dönüştürmek isteyen kuruluşlar için idealdir.

"Vizyonum, istediğiniz tüm kağıtlarda baskı alabileceğiniz ve ardından geri dönüştürebileceğiniz bir dünyadır.  Bir gün umarım PaperLab'i her ölçekte geliştirebilir ve bunları fabrikalarda, ofislerde ve hatta evlerimizde kullanabiliriz. "

Kurumlar, ofis kağıtlarından kartvizitlere ve renkli kağıtlara kadar çeşitli boyut, kalınlık ve türlerde kağıtlar üretmek için PaperLab kullanabilecekler.

Sürdürülebilirlik vaadinin bir parçası olarak Epson, 2050 yılı itibariyle tüm ürün ve hizmet yaşam döngülerinde CO2 emisyonlarını %90'a kadar azaltmayı hedefleyen Çevre Vizyonu 2050'yi vurgulamaktadır.

PaperLab'ın Özellikleri

1. Kuru Fiber teknolojisi

Defibrasyon

Epson tarafından geliştirilen bir defibrasyon ünitesi, kullanılmış kağıtları su kullanmadan mekanik olarak uzun, ince liflere ayırır. Bilginin tüm izleri anında tamamen ve güvenli bir şekilde yok edilir.

Bağlama

Kullanılmış kağıdın lifleri bir bağlayıcı malzeme kullanılarak birbirine bağlanır. Bu malzeme, PaperLab kullanıcılarının bir dizi renkte kağıt üretmesine veya kağıt beyazlığını arttırmasına olanak tanıyan çeşitli renklerde mevcuttur.

Biçimlendirme

Yeni kağıt yaprakları oluşturmak için bağlanan liflere baskı uygulanır. PaperLab kullanıcıları kağıt yoğunluğu, kalınlığı ve şekli için kontroller ayarlayarak çeşitli kalınlıklarda A4 ve A3 boyutlu kağıtlar üretebilir.

2. Gelişmiş güvenlik 

PaperLab, gizli belgeleri tamamen yok ederek bilgi güvenliğini geliştirir. Tesis dışına bir yüklenici tarafından taşınmak yerine, atık kağıt ince liflere yerinde ayrılır. Bir kağıt öğütücüsünden geçirilen kağıttan farklı olarak, liflerde hiçbir şekilde fark edilebilecek bir bilgi bulunmaz. PaperLab bu nedenle, yerel hükümet ofisleri ve büyük hacimli gizli belgelerle çalışan diğer kurumlar için ideal bir çözümdür. Kişisel verileri koruyarak kurumların, çalışanların ve müşterilerin içini rahatlatır.

3. Çeşitli türlerde kağıtların hızlı üretimi

PaperLab, ilk yeni sayfa kağıdını, atık kağıtla doldurulup Başlat düğmesine basıldıktan sonra yaklaşık üç dakika içinde üretir. Saatte yaklaşık 720 yaprak A4 kağıt üretebilir. Kullanılmış kağıdı, geri dönüşüm yoluyla fotokopi kağıdı, kartvizitler için kart stoğu veya el faturaları için renkli kağıt gibi daha yüksek değere sahip kağıtlara yükseltmek suretiyle, şirketler ve yerel yönetimler istedikleri her yeni kağıt türünü, ihtiyaç duydukları her an üretebilirler.

4. Çevreye daha az etki

PaperLab, susuz kağıt geri dönüşüm ile kağıt yapar. Genellikle tek bir A4 sayfa kağıdını üretmek için yaklaşık bir bardak su kullanır. Suyun değerli bir global kaynak olduğunu bilen Epson, kuru bir proses tasarlama ihtiyacını görmüştür.

Not: Sistem içinde belirli bir nem miktarını korumak için az miktarda su kullanılır.

*1 PaperLab, Seiko Epson'un küresel araştırmasına göre Kasım 2016 itibariyle, kuru bir işlem kullanan ilk ofis içi kağıt dönüşüm sistemidir.
*2 Sistem sıradan A3 ve A4 boyutlu kopya kağıtlarını ham madde olarak kullanabilir.
*3 Sistem içinde belirli bir nem miktarını korumak için az miktarda su kullanılır.