Epson, CSR Europe'ta

İnsana, gezegene ve sürece olan bağlılığını yeniden teyit ediyor

Epson, CSR Europe'ta

Epson, hem küresel çapta hem de Avrupa çapında Kurumsal Sosyal Sorumluluğa (CSR) olan bağlılığını ve odağını güçlendirmek amacıyla CSR Europe'a kurumsal bir üye olarak katıldığını duyurmaktan memnuniyet duyar. Bu katılım, hem KSS'nin Avrupa'daki işletmeler için gittikçe daha büyük önem kazandığı, hem de Epson ve CSR Europe'un kendilerini KSS'nin ileriye dönük bir odak noktası olmaya devam etmesini sağlamaya adadıkları bir zamanda gerçekleşti. Ayrıca, üçlü kar hanesinin (sosyal, ekonomik çevresel) önemi konusunda Avrupa'da artan ilginin olduğu ve Avrupa Komisyonu'nun Haziran 2017'de yayınladığı Mali Olmayan Raporlara ilişkin yönergelerin ortaya çıktığı bu dönem, iletişimi artırmak ve KSS'de uluslararası ilerleme sağlamak için önemli bir zamandır.

Doksanlarda klorofluorokarbonları ortadan kaldırmış olmasından, 2050 itibariyle tüm ürün ve hizmetlerin kullanım ömrü boyunca salgıladığı CO2 miktarını %90 oranında azaltmış olma hedefine kadar Epson, çevresel sürdürülebilirlik konusundaki taahhüdünü ciddiye almaktadır. Öncü bir teknoloji sağlayıcısı olan Epson, inkjet, görsel iletişim, giyilebilir teknolojisi ve robotik alanlarında geliştirdiği etkin, kompakt ve hassas teknolojileri ile hem kendisinin hem de müşterilerinin çevresel etkisini iyileştirmeye çalışmıştır. Ayrıca, Epson kurumsal sorumluluk bilincinin önemli bir parçası olarak toplumsal sorumluluğu ve yüksek standartlara sahip tedarik zinciri yönetimini uluslararası düzeyde bir araya getirmiştir. İnsanların tekrar eden manuel işlerden kurtulduğu ve müşterilerin yenilikçi ve yüksek performanslı teknolojiler sayesinde daha yüksek üretkenlik, doğruluk ve yaratıcılıktan faydalandıkları bir gelecek oluşturmak için işleri ve iş süreçlerini sürekli iyileştirmeyi amaçlar.

"Avrupa çapında kurumsal sorumluluk açısından daha fazla şey yapılması ihtiyacı olduğuna inanıyoruz. Tamamı KSS prensiplerini, en iyi uygulamalarını ve standartlarını Avrupa'da hızlandırma ortak amacına sahip olan CSR Europe'taki 48 şirket üye arasına katılmaktan dolayı mutluyuz." diyen Epson Europe CSR Direktörü Henning Ohlsson, sözlerine şu şekilde devam ediyor: "Birlikte, daha sürdürülebilir bir Avrupa'ya ve insanların güvenli, üretken ve sağlıklı yaşam tarzlarının tadını çıkardığı bir toplumsal yapıya doğru hareket edebileceğimize inanıyoruz."

CSR Europe Yönetici Müdürü Stefan Crets, "CSR Europe gibi önde gelen sürdürülebilir bir organizasyona katılmak, Epson'un Avrupa'daki ve küresel çaptaki sürdürülebilirlik konusundaki taahhüdünü ortaya koyuyor. Bu, daha fazla sürekli iyileştirme imkanı ve karşılıklı öğrenme fırsatı sağlayacaktır. Ayrıca, CSR Europe'un iş gündeminin temelini oluşturan BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri tarafından tanımlanan kilit alanlarda liderlik iş birlikleri yapma imkanı tanıyor," demiştir.

Epson'un güçlü mirası ve temel teknolojileri, "monozukuri" diye bilinen Japon iş kültürü ruhuna dayandırılmıştır. . "Bu sayede ve mükemmel donanımın ilerici bir toplumun anahtarı olduğuna olan temel inancımız sayesinde, yenilikçi ve sürdürülebilir bir teknolojiyi pazara sunabildik," diyen Epson Europe CSR Direktörü Henning Ohlsson, şu şekilde devam ediyor: "Örneğin inkjet yazıcılarımız için yapılan endüstriyel test sonuçlarına ve karşılaştırmalarına baktığımızda rakamların açıklamaya yer bırakmadığını görüyoruz. Şirketler inkjet baskı teknolojilerine yatırım yapmayı seçtikleri takdirde, %99'a kadar daha az atık, sıfır ozon gazı, %92 daha az CO 2,ve %96 daha az enerji kullanımı elde edebilirler 1. Bunu bir bağlama koyacak olursak: tüm işletmeler inkjet baskıya geçtiğinde, Avrupa'da en az 507.000 haneyi geçindirecek kadar enerji tasarrufu sağlanacaktı. 2.”

CSR Europe Hakkında

CSR Europe, Avrupa'da Kurumsal Sosyal Sorumluluk konusunda önde gelen bir ticaret ağıdır. 48 kurumsal üyeden  ve 42 ulusal KSS ve  organizasyonundan oluşan ağıyla, 10.000'den fazla şirketi bir araya getirerek sürdürülebilir büyümeyi iyileştirmek ve topluma olumlu katkıda bulunmak isteyen işletmeler için bir platform görevi görür. Sürdürülebilirliği gündeme taşıma görevini üstlenen CSR Europe, Avrupa sınırlarının ötesine geçerek dünyanın diğer bölgelerindeki KSS örgütleriyle iş birliği yapar. CSR Europe, BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi için mücadele eden çok paydaşlı girişimleri destekleyen Sürdürülebilir İş Değişimi ile Enterprise 2020 Girişimi temeli üzerine kurulmuştur.

[1] Araştırma BLI tarafından yapılmıştır, 2015
[2] Avrupa ülkesi bazında rakamlar: Almanya (170.000 hane); İngiltere (60.000 hane); Fransa (56.000 hane); İtalya (95.000 hane); İspanya (24.000 hane); WE15 ve Yunanistan (507.000 hane)