Epson fabrikası, sosyal sorumluluk sahibi üretim için RBA platin statüsüne layık görüldü

EcoTank üretimi CSR için en yüksek akreditasyona ulaştı

Epson fabrikası, sosyal sorumluluk sahibi üretim için RBA platin statüsüne layık görüldü

Epson fabrikası, sosyal sorumluluk sahibi üretim için RBA platin statüsüne layık görüldü

EcoTank üretimi CSR için en yüksek akreditasyona ulaştı

9 Aralık 2020 - PT. Global teknoloji şirketi Epson'un yazıcı fabrikası olan Endonezya Epson Industry, kurumsal sosyal sorumluluğun en yüksek standardına ulaşarak Responsible Business Alliance (RBA-Sorumlu İş Birliği) platin statüsüne layık görüldü.

Responsible Business Alliance (RBA-Sorumlu İş Birliği), küresel tedarik zincirlerinde kurumsal sosyal sorumluluğa adanmış dünyanın en büyük sektör koalisyonudur ve dünya genelinde çalışanların ve toplulukların haklarını ve refahını desteklemeye kendini adamıştır. Sertifika, dünya çapında üretim süreçlerinde en yüksek kurumsal sosyal sorumluluk standartlarına ulaşan fabrikaları ve tesisleri onaylar ve adil çalışma koşullarına, insan haklarına ve sürdürülebilirliğe odaklanır.  

RBA sertifikası, Mart 2020 itibarıyla 11.300'den fazla çalışanı istihdam eden Endonezya Epson Industry’de sosyal sorumluluk standartlarıyla ilgilidir. Fabrika, Epson'un dünya lideri, çevre dostu, kartuşsuz EcoTank mürekkep püskürtmeli yazıcılarını içeren bir dizi kurumsal ve tüketici mürekkep püskürtmeli yazıcıları üretmektedir. Günümüze kadar Epson, dünya çapında 50 milyon EcoTank yazıcı satmıştır.

RBA platin sertifikası, Epson'un Endonezya Epson Industry’deki fabrikasını mümkün olan en yüksek CSR standartlarına uygun şekilde işlettiğini ve tüm çalışanlarının refahına sıkı sıkıya bağlı olduğunu göstermektedir. Kamu ICT tedarikinde iş gücü ve sosyal standartlara uyum, tüm ihale şartnamelerinin önemli bir parçası olduğundan ve Epson’un ticari müşterileri, sosyal açıdan sorumlu üretim konusunda giderek daha güçlü bağımsız kanıtlar talep ettiğinden, sertifika Epson için önemli bir kilometre taşını temsil etmektedir.

Epson Sürdürülebilirlik Direktörü Tatsuaki Seki, “Ürünlerimiz, hizmetlerimiz, fabrika ve ofis operasyonlarımız aracılığıyla sürdürülebilir bir toplumu gerçekleştirmeye tamamen bağlıyız,” diye konuştu. “Bu, yalnızca yaptığımız her şeyin çevresel etkisini dikkate almak değil, aynı zamanda sosyal olarak sorumlu bir şekilde çalışmak anlamına da geliyor. Bu platin derecelendirmesini elde etmekten mutluluk duyuyoruz ve temsil ettiği yüksek standartları korumaya kararlıyız.”

Epson Europe Başkanı Kazuyoshi Yamamoto da şunları ekledi: “Bu, sorumlu bir şekilde üretim yaptığımızı bilmek isteyen müşterilerimiz için önemli bir sertifikadır. İnsanlar bizim en değerli kaynağımızdır ve onların refahı bizim için en büyük öneme sahiptir. Üretim ve dağıtımdan kaynakların kullanımına ve çalışanlarımızın refahına kadar operasyonlarımızın her yönünü sürekli olarak ele alacak ve iyileştireceğiz. Daha yeşil ürün ve hizmetlere olan talep hiç bu kadar güçlü olmamıştı. Bu özellikle sürdürülebilirlik tutkusu ile üreticileri operasyonlarını her açıdan iyileştirmesine zorlayan genç nesiller için geçerlidir.  EcoTank ve diğer Epson mürekkep püskürtmeli yazıcıların alıcıları, yalnızca enerji tasarrufu sağlayan ve sarf malzemelerinden kaynaklı plastik atıkları azaltan eko-verimli bir mürekkep püskürtmeli yazıcı satın almakla kalmayıp aynı zamanda bu yazıcıları üretenlerin çalışma koşullarının da sosyal olarak sorumlu üretimde en yüksek seviye olan platin standardına sahip olduğu konusunda çift taraflı olarak garantilidir."

 

EDİTÖRLERE NOTLAR

RBA Sertifikası Hakkında

En temel RBA programlarından biri, yerinde uyumluluk doğrulaması ve etkili, paylaşılabilir denetimler için önde gelen standart olan Onaylı Değerlendirme Programıdır (VAP). RBA'nın kendisi denetimleri gerçekleştirmez, daha ziyade standartları belirler ve onaylı denetim firmalarına itimat eder. RBA, yerinde uyum denetiminin birincil değerinin fabrikadaki sorunların tanımlanmasında değil, bu sorunların düzeltilmesinde olduğunu kabul eder. RBA, bir VAP denetiminde belirlenen sorunların doğrulanmış şekilde giderilmesi yoluyla kurumsal sorumluluğa bağlılıklarını gösteren fabrikaları takdir etmek istemektedir.

RBA, üç düzeyde takdir sunar:

  • Platin: minimum VAP puanı 200 olan ve tüm Öncelikli, Önemli ve Küçük bulguları giderilmiş fabrikalar

  • Altın: minimum VAP puanı 180 olan ve tüm Öncelikli, ve Büyük bulguları giderilmiş fabrikalar

  • Gümüş: minimum VAP puanı 160 olan ve tüm Öncelikli bulguları giderilmiş fabrikalar

Takdir gereksinimlerini karşılamak için tüm denetimler bir VAP Değerlendirmesi yoluyla doğrulanmalıdır.  RBA üyesi tesisler ve tedarikçilerinin tesisleri üzerinde gerçekleştirilen denetimler, sosyal ve çevresel denetim ve VAP protokolü konusunda özel olarak eğitilmiş bağımsız üçüncü taraf denetçiler tarafından tamamlanır.

Aşağıdaki bağlantıdan daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz: http://www.responsiblebusiness.org/vap/about-vap/