Japonya halen söz sahibi: donanım neden halen önemini koruyor

Dünyanın İlk Teknolojik yenilikleri

Geçen yüzyılda Japonya, hem oyun alanında hem de çalışma tarzında devrim yapan "dünyanın ilk" teknolojik yeniliklerini geliştirme sanatında uzmanlaşmıştır. 1970'lerde cep hesap makinesinden 1979'da hareket halindeyken müzik dinleme tarzımızı değiştiren kişisel müzik çalar Walkman'e ve son zamanlarda insanlar gibi konuşan, görünen ve hareket eden android'lere (insan robotlar) kadar. Bütün bu çığır açan ürünlerle zamanın ihtiyaçlarına mükemmel bir şekilde uyum sağlamış, yeni bir değer yaratmış ve belki de kendileri bile farkına varmadan önce insanların ihtiyaçlarını tahmin edebilmiştir. 

On yıllar boyunca güç merkezi

90'lı ve 2000'li yıllarda ülke, Balon Ekonominin çökmesi ve hem batı ülkeleri hem de Çin ile rekabetin yoğunlaşması gibi mali sıkıntılardan darbe aldı. Bazı şirketler rekabetten çekilmiş olsalar da bazıları Japonya'nın yenilikçilik ve teknoloji endüstrisi becerilerinin yenilendiğini ve şimdiye kadar olduğundan daha güçlü olduğunu kanıtladı. Ülkenin TV ve beyaz eşya gibi ürünlerde bir güç merkezi olarak itibarı azalmış olsa da Japonya, yazıcılardan robotiklere kadar hızlı büyüyen ürün kategorilerinde ürünler geliştirip belirlemeye başladıkça, bazı tüketim ve iş piyasalarında kullanılan elektronik donanımlardaki küresel bir güç merkezi olma konumuna geri döndü. Başarılı şirketler, günümüzün değişen ihtiyaçlarını karşılamak için on yıllardır atılan temelleri geliştiriyor, teknolojiyi rafine ediyor ve değiştiriyor. Örneğin, endüstriyel açıdan daha küçük yerelleştirilmiş üretim için minyatür robotik donanımı, yeniden Batıya kaydı; vücuttaki değişikliklerin izlenmesini sağlayan yüksek hassasiyetli sensörler ve en zorlu iş yeri gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmış görsel iletişim teknolojisi. 

Yazılımın gelişmesi

Yenilikçiliğin uzun ve verimli geçmişine rağmen Google, Facebook, Twitter, YouTube, Apple, Uber ve AirBnB'nin ortaya çıkışı ile odak, artık donanımdan ziyade "daha heyecan verici" yazılım çevresinde çalışan batıya kaymış gibi görünüyor. Bununla birlikte yazılım, günümüzün her ihtiyacını karşılamak için sürekli gelişen bir kanal ile günün moda deyişi olsa da donanım, günümüzün toplumsal evriminin arkasındaki önemli bir itici güç olmaya devam etmektedir. Şüphesiz ki insan ve yazılım arasındaki bağlantı olmaya da devam edecektir. 

Japonya'nın donanım gücü

Öyleyse Japonya'nın donanımdaki gücünün kaynağı nedir? Gecenin sonunda kasadaki meblağ kadar müşterinin memnuniyetini ifade eden yüzündeki gülümsemeyle motive olan suşi şefi örneğini sık kullanırım. Zanaatkârın, müşterileri takdir etmesinin önünde kendi zekası ile çalışması fikri, monozukuri,sanat ve bilimin üretim sürecindeki karışımı ve sürdürülebilir üretimin öncülü olarak bilinen benzersiz imalat tarzının temel bileşenidir. Temel fikir, müşterinin görüşünün esnafa, hedefe doğru çalışma ve yolunda bulanabilecek tüm engelleri aşmasında ilham vermesidir. Bu monozukurikavramını kabaca "işçilik" olarak tercüme ediyorlar. Aslında bu kavram zamanla Japon şirket yönetiminin psikolojisine işlenmiştir. Hassas mühendislik becerileri kullanılarak, az miktarda atık açığa çıkararak üstün ürünler yaratma arzusu ile ustalıkla harmanlanmıştır. Tüm ürünler sonsuz ve sürekli gelişim döngüsü içinde ve her zaman son kullanıcılar göz önünde bulundurularak üretilir. 

Araştırma ve geliştirme

Coğrafi açıdan bakıldığında Japonya, doğal kaynaklar açısından zengin değildir ve ihracata yüksek kaliteli donanım üretmek için mevcut kaynakları verimli bir şekilde kullanmak ve hammaddeleri ithal etmek zorunda kalmıştır. Ülkenin nüfus yoğunluğunun yüksek olması teknoloji de dahil olmak üzere, kompakt ve verimli altyapısının geliştirilmesinde anahtar faktör olmuştur. Şirketler, harcamalarını Ar-Ge'ye yönlendirilmede güçlü bir geleneğe sahiptir ve bu gelenek önemli sonuçlar vermiştir.

Japonya, araştırma ve geliştirmeye büyük yatırım yapmıştır. En son rakamlara göre Japonya, %3,49 üçüncü büyük Ar-Ge yatırımcısıdır Her yıl harcanan GDP 1.000 çalışandan 10'u araştırmada aktif çalışan nüfus. İş sektöründe bu rakamın karşılığı: 132.644 milyon $170.589 milyon $ toplam Ar-Ge harcaması (PPP) Bu nedenle Asya'da Japonya'nın, en fazla bilim Nobel ödülü alan ülke olması şaşırtıcı değildir.

Batı, yenilikçi şirketlere yönelik ilerici düşünce ve yatırımcılar tarafından yönlendirilen sağlam bir yazılım pazarını teşvik ettiğinde, Japonya'nın başarılı üreticileri de en iyi yaptıkları şeyi rafine etmeye ve geliştirmeye devam ediyor: kaliteli ve hassas mühendisliğinin kök salmış inançlarından geliştirilen donanım.

Kolektif geleceğimiz, bu iki dünya ve toplumsal evrimler bir araya geldiğinde, her iki yönden de tamamlanmış ve kolaylaştırılmış olacaktır.

Yenilikçiliğe yön vermek

Gerçek şu ki, bu yazılımın arayüzü olarak yüksek hassasiyete sahip donanımın kullanılabilirliği ve incelikli hale getirilmesi olmadan, bu değişimlerin hiçbiri gerçekleşmeyecektir. Bu gelişme için kritik önem taşıyan şey, uzman mühendislik becerilerinin korunması ve buna yatırım yapılmasıdır. Bu halen Japonya'nın en iyi yaptığı şeydir.

Müşterileri ve toplumu için vazgeçilmez bir şirket olmak isteyen Epson, bu etkenleri tam olarak somutlaştırarak yüksek hassasiyetli donanımlar üretmekte ve monozukurive sho - sho - sei(verimli, kompakt ve hassas) teknolojilerini tüm ürünlerine entegre etmektedir. Şirketin köklerinden koptuğu ve müşterileri yerine rekabete odaklandığı bir dönem olduğunu inkar etmeyeceğim. Müşterilerin aslında ihtiyaç duymadığı daha iyi işlevler ve özellikler sağlayarak rakiplerimizi geride bırakmanın anlamı nedir? Bununla birlikte, son birkaç yılda zanaatkarlıktaki köklerimizi yeniden vurguladık, şirketi tekrar müşteriye ve dünyayı daha iyi bir hale getirme hedefine odakladık. Rakiplerimizin birçoğu üretimde dış kaynak kullanırken, dikey olarak entegre iş modelimize yoğunlaştık; bu da, ürünlerimizi kendi fabrikalarımızda üretirken müşterilerin tasarım ve üretim ihtiyaçlarını yansıtan bir döngü oluşturmamızı sağladı. Epson 75 yıldır yenilikler yapıyor ve artık mürekkep püskürtmeli yazıcı, görsel iletişim, giyilebilirler ve robotikte yeniliklere odaklanıyor. Şirketin uzun bir geçmişi vardır: Epson dünyanın ilk quartz saatini; dünyanın ilk el bilgisayarını (Epson HX-20); ve bugünkü ardılları için bir kilometre taşı olan dünyanın ilk kompakt, hafif dijital yazıcısını üretti. Ürettiğimiz her şeyin kalbinde müşteri ve donanım tecrübesi var. Epson, en yüksek donanım standartlarını elde etmek için Ar-Ge'ye günde 1,4 milyon dolar (1,2 milyon €) veya yıllık gelirin %5.2'sini yatırıyor. 

Donanım bir değişmez olarak kalacaktır

Akıllı gözlüğü örnek alacak olursak, artırılmış gerçeklikte geliştirilen çığır açıcı uygulamalar, sadece bunları sunmak için tasarlanmış olan akıllı gözlük kadar etkilidir. Epson'un Moverio ürünü çok kullanıcılı uygulamalar için tasarlandı. Donanım, en yoğun iş yerlerinde çalışmak üzere tasarlanmış benzersiz bir binoküler silikon tabanlı OLED yüksek pikselli artırılmış gerçeklik ekran paneli içeriyor. Dış kaynaklı ürün tasarımı ve üretimine karşılık tüm ürünleri Epson'un orijinal, kendine ait teknolojilerinin etrafında üreten şirket, sadece üretim kalitesini garanti etmez, aynı zamanda ürünlerini sıfırdan üretebilme becerisine sahiptir; müşterilerin ihtiyaçlarının ürün geliştirmenin her aşamasında yol gösterici olmasını sağlar. Moverio akıllı gözlüklere özel uygulamalar sunmak için yazılım geliştiricileri ile birlikte çalışıldığı için son kullanıcı, donanım ve yazılım arasındaki geçiş alanında aklın önünde kalır. 

Silikon Vadisi'nden Japonya'daki AR-GE laboratuarlarına kadar görüş aynıdır: donanım bir değişmez olarak kalacaktır. İleriye bakarsak, ekolojik olarak sağlam bir donanım, işletmelere ve topluma çevresel ayak izlerini azaltmalarında yardımcı olan verimli, kompakt ve hassas donanımla daha sürdürülebilir bir geleceğe doğru yolculukta kritik bir rol oynayacaktır.

Yazılımda büyük ilerlemelere rağmen, insan ve yazılım arasındaki arayüz olan donanım olmadan bu değişimin mümkün olmayacağı hiç de şaşırtıcı değildir. Yüksek hassasiyetli, verimli ve sofistike donanım, önümüzdeki on yıllar boyunca geleceğin dijital devrimine olanak sağlayarak toplumsal gelişimimizin kilometre taşı olmaya devam edecektir. Müşteri odaklı Japon zanaatkarlığındaki köklerine sadık kalan Epson, temel yenilikleri ve sınıfının en iyisi donanımı sunmaya odaklanarak liderlik etmeye devam edecektir.