TEKSTİL ÇÖZÜM MERKEZİ

DİJİTAL TEKSTİL BASKISINDA YENİ BİR ÇAĞ

TEKSTİL ÇÖZÜM MERKEZİ

İki ayrı kata ayrılmış 3 bin metrekarelik bir alana kurulu olan Tekstil Çözüm Merkezi, endüstriyel tekstil üretimine yönelik tüm işlemlerin yapılabildiği niteliktedir. Dijital baskı araştırmaları ve deneyimleri için, lider konsepte sahip olacak tüm kurulumlara sahiptir.

Tekstil pazarına genel bakış

Uluslararası bazdaki tekstil üretimi açısından, tekstil baskısı ciddi metrekarelere ulaşan çözümler üretebilmektedir.
Güncel verilere göre bu rakam her yıl 29 milyar 500 milyon metrekare kumaş baskısı yapıldığına tekabül ediyor.  Bu alanda yüzde 29 ile Çin liderken, EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi) yüzde 23 ile ikinci, Hindistan yüzde 18 ile üçüncü sırada. Takip eden bölgeler ise yüzde 17 ile Asyanin geri kalani ve yüzde 13 ile Amerika.

Yıllık ortalama yüzde 2.5'luk artış dikkate alındığında, 2017 yılında tekstil baskısının 32 milyar 500 milyon metrekareye ulaşması bekleniyor.

Dijital baskı 2000'lerde önem kazandı. 2013'te rakam 420 milyon metrekare idi. Dijital baskıdaki yüzde 25'lik büyüme trendi, 2017'de rakamın 1 milyar metrekareninüzerine çıkacağına işaret ediyor.

Daha çok giyim, aksesuar ve ev tekstili alanında kullanılan rulodan ruloya baskı bugün 168 milyon metrekare baskıyı temsil ediyor ve bu rakamın bu alandaki yüzde 114'lük büyümeye bağlı olarak 2017'de 360 milyon metrekareye ulaşması bekleniyor. Dijital baskıda geri kalan 252 milyon metrekarelik alan ise süblimasyon baskı kullanılan spor kiyafetleri ve tabela odaklı.

Como Silk Bölgesi (Kuzey İtalya)

Dijital baskı, tüm ünlü markalara hizmet veren ve en yüksek kalitede ipeğe baskı yapılan, Kuzey İtalya'da yer alan Como bölgesinde de önem kazanmış durumda. Rakamlar bunu ispat etmekte. Bu bölgede tekstilde dijital baskı 2003'te yüzde 2 iken, 2013'te yüzde 58'e çıkmış durumda. Öngörülere göre 2017'de yüzde 81'e ulaşacak. Bu da her 10 metrekare kumaşın 8 metrekaresinin dijital baskı ile üretileceği anlamına geliyor.

Tekstil üretiminin Uzak Doğu'ya kaymasını önlemek ve yaratıcılık ihtiyacı sebebiyle, Como bölgesi son teknoloji dijital baskı sistemlerine yatırım yaptı ve bu alanda ciddi rakamlara ulaştı.