Epson, 2021 "Green Choice" Avrupa sürdürülebilirlik raporunu yayınladı

Hedef: Sürdürülebilir teknolojilerin en iyisi

Epson, 2021

Epson, 2021 "Green Choice" Avrupa sürdürülebilirlik raporunu yayınladı

Rapor, Epson'ın teknolojik inovasyon yoluyla sürdürülebilir dönüşüme yönelik eylemlerini ve ilerlemesini teyit ediyor

Epson EMEAR Bölgesi Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Yoshiro Nagafusa, "Her şeyin ötesinde temel amacımız, müşterilerimiz için sürdürülebilir teknolojilerde en iyisini sunmak" diyor.

Epson, yayınlanan 2021 Avrupa Sürdürülebilirlik Raporunda bugün tamamen sürdürülebilir operasyonlar yolunda kaydettiği ilerlemeyi gözler önüne seriyor: Çevre Dostu Tercihler. Rapor, Epson'ın kendi dönüşümüne yaptığı yatırımın ötesinde, her müşterinin sürdürülebilir bir geleceğe ulaşmasına yardımcı olacak ısısız teknolojiler gibi inovasyonların ayrıntılarına yer veriyor.

Sürdürülebilirlik Azmi ve Yatırımları

Epson EMEAR Bölgesi Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Yoshiro Nagafusa, “COP26 sonrasında dünya yeni bir istikamette ilerlerken, Epson iddialı sürdürülebilirlik taahhütlerini, yatırımlarını ve hedeflerini devam ettiriyor. Düşük karbonlu, daha az atık açığa çıkaran ısısız teknolojilerimiz, hepimizin sürdürülebilir bir toplum vaadini gerçeğe dönüştürmek için çalıştığı bu yolda müşterilerimizin elini güçlendirecek” diye ifade ediyor.

Epson, gelecek on yılda gerçekleştireceği sürdürülebilirlik dönüşümü için 100 milyar Japon Yeni (yaklaşık 770 milyon avro) büyüklüğünde bir bütçe hedefliyor. Bu bütçe, şirketin kendi içine dönük karbonsuzlaştırma ve kaynak döngüsü (kaynakların verimli kullanımını en üst düzeye çıkarma) yatırımlarını kapsayacak. Genele yönelik olarak, Epson'ın inovasyonları müşterilerin çevresel etkisini azaltacak ve özü itibarıyla sürdürülebilir olan yeni ürünler ortaya çıkaracak.

Sürdürülebilirlik Taahhüdü

2021'de, Epson en geç

  • 2023 yılına kadar- ısınmayı 1,5 derece ile sınırlama hedefine ulaşmaya yönelik çabasının gereği olarak emisyonları azaltmayı

  • 2023 yılına kadar - Grubun tüm operasyonlarında %100 yenilenebilir enerji kullanımına geçmeyi

  • 2025 yılına kadardoğrudan (%19) ve dolaylı (%44) emisyonlarda azaltma sağlamayı

  • 2030 yılına kadar 2021'deki taahhütlerine 1. 2. ve 16. hedefleri ekleyerek, 17 maddelik BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin hepsini kapsama dahil ettiği BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini karşılamayı

  • 2050 yılına kadar karbon negatif ve yeraltı kaynaklarından (ör. petrol, metaller) arınmış hale gelmeyi taahhüt etmektedir

Sürdürülebilirlik ve İnovasyon

Günümüzün Sürdürülebilirlik Raporu, Epson'ın müşteri odaklı ve sürdürülebilirlik odaklı inovasyonlarını detaylandırıyor. Örneğin, şirketimizin ısısız yazıcıları güç tüketimini ve karbondioksit emisyonlarını %83'e varan oranda azaltabilir. Bu teknolojilerin tüm Avrupa'da benimsenmesi, yıllık enerji kullanımında 1 milyar kW/sa ve karbondioksit emisyonlarında 410.000 ton azalma sağlayacaktır. Epson'ın ısısız teknolojileri, National Geographic ile çözüm ortaklığına ve kuruluşun kutuplardaki donmuş haldeki toprak tabakasının çözülmesini ve buna eşlik eden metan emisyonlarındaki artışı tersine çevirmeye yönelik çabalarına ilham kaynağı olmuştur.

Benzer şekilde, Epson'ın EcoTank yazıcıları da mürekkep kartuşlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırarak tüm değer zincirinde fayda sağlamaktadır. EcoTank yazıcılar, bugüne dek 1,6 milyon ton plastik bazlı sarf malzemesi atığının önüne geçilmesini sağladı. Epson'ın, su tüketimini %90'a ve enerjiyi %30'a varan oranda azaltabilen yeni tekstil baskı teknolojileri geliştirmesiyle daha fazla kazanım görülebilir.

Epson ayrıca, PaperLab ile müşterilerin kaynak döngüsünü tamamlamalarına yardımcı olur. PaperLab, su tüketimini ve tesis dışı geri dönüşüm merkezlerine nakil ihtiyacını önemli ölçüde azaltmak için ofis içi kağıt geri dönüşümüne olanak tanıyan, dünyanın ilk kuru elyaf prosesidir.

Sürdürülebilirlik ve Gözetim

Epson'ın Sürdürülebilirlik Raporu, şirketin bağımsız, sağlam ve uluslararası bağlamda saygı duyulan bir gözetim yaklaşımı taahhüdüne de vurgu yapıyor.

Epson 2021'de, dünyanın en güvenilir kurumsal sürdürülebilirlik derecelendirme platformlarından biri olan EcoVadis'te art arda ikinci kez Platin Statüye ulaştı. Platin statü, Epson'ı bilgisayar ve çevre birimi ekipmanları imalatı endüstrisindeki sürdürülebilirlik performansları arasında ilk %1 içerisinde konumlandırmaktadır.

Epson'ın platin derecesi, şirketin küresel kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) girişimlerinin teyidi niteliğindedir. EcoVadis'in değerlendirildiği dört temada Epson, çevre başlığında elde ettiği "Üstün" (en yüksek) derecenin yanı sıra sürdürülebilir tedarik, iş gücü ve insan hakları ile etik başlıklarında yüksek puanlar aldı.

Epson ayrıca, küresel tedarik zincirlerinde kurumsal sosyal sorumluluğa adanmış dünyanın en büyük endüstri koalisyonu olan Responsible Business Alliance (RBA) nezdinde de Platin Statüye layık görülmüştür. Platin Statü, yalnızca Kurumsal Sosyal Sorumluluk konusunda en yüksek standartları karşılayan şirketlere takdir edilmektedir. Epson, sıkı bir değerlendirmeden geçmiş ve kendisini anlamlı sürdürülebilirliğe ve çalışanlarının refahına adamış bir şirket olduğunu göstermiştir.

Geride bıraktığımız yıl, Epson açısından şunları da ifade etmektedir:

  • Kâr amacı gütmeyen, küresel ifşa CDP (Karbon İfşa Projesi) platformunun A Listesine geçiş ve küresel tedarik zinciri lideri olarak ikinci yıl için seçilme.

  • %100 yenilenebilir elektrik taahhüdü ile RE100 girişimine katılım

  • ISO 9001 ve 14001 standartlarına uygun faaliyet

  • Art arda 18. yılda FTSE4Good Endeksi Serisine dahil edilme

Epson Avrupa Sürdürülebilirlik Direktörü Henning Ohlsson, "Epson'ın Sürdürülebilirlik Raporu, bu yılın stratejisinin ve ilerlemesinin özetinden çok daha fazlasıdır. Bu rapor, şirketimizi yalnızca ürettiğimiz zaman değil, gerçek dünyada kullanıldıkları sürece sürdürülebilir olan inovatif teknolojiler sunan vazgeçilmez bir çözüm ortağı olma rolüne daha da bağlı kılan bir akittir. Gerçek anlamda sürdürülebilir bir geleceğe ancak büyük resmi görerek ve bilim insanları, çözüm ortakları ve müşterilerle birlikte çalışarak ulaşabiliriz” diye ifade ediyor.

Raporun tamamını burada bulabilirsiniz [www.epson.eu/greenreport]